ALBUM REVIEW : Anthony Linell – Sculpting Energy

ریویو : آرمین نوروزی

ششمین اثر موسیقایی هنرمند سوئدی Anthony Linell که او را با پروژه دیگرش Abdulla Rashim هم می شناسیم، در نقطه ای قرار می گیرد که تکنوی هاردکور و تکنوی مساعد را به یکدیگر می رساند و بازه گسترده تری از مخاطب ها را نشانه می گیرد. آلبوم کوتاه Sculptıng Energy که 4 قطعه نسبتا طولانی دارد، کاملا متناقض با حال و هوای آلبوم قبلی لینل A Sense of Order است که به نسبت این آلبوم تجربه ای شخصی تر بود و در ژانر امبینت تعریف می شد.
آرتیست مشهور لیبل Northern Electronics این بار چهار قطعه، مطابق با استانداردهای موسیقی دنس فلور طراحی کرده است در حالی که همچنان مهارت های خود در پرورش ملودی های گیرا و طراحی صدا را به چالش می کشد. بدیهی است که هدف هنرمند تنها تولید دم دستی صدا در چهارچوب یکی از زیر ژانرهای موسیقی الکترونیک نبوده، چرا که آهنگسازی آلبوم برآمده از یک ذهن متمرکز است.

لینل سعی کرده تا وجوه مختلف تکنو را گرد هم آورد و دوست داران تکنو با سلیقه های متنوع را به این اثر جلب کند.
قطعه Therme با ضرب کوبنده کیک و بیس لاین همراه کننده اش، افتتاحیه باشکوهی برای آلبوم به شمار می رود. ریورب و دیلی پینگ پونگی Hi Hats با پد گرم و Windy پس زمینه هارمونی خوبی را پدید آورده است. بر خلاف شروع قلدرانه و سفت و سخت، قطعه تا به انتها مهارشده و روی یک خط مستقیم حرکت می کند و آهنگساز، تغییر زیادی را به کار راه نمی دهد، حتی به اجزای سینتی خیلی اجازه خودنمایی در ساختار ملودیک قطعه را نداده و در میکس، به استفاده تزیینی از آن ها برای دستیابی به فضایی ابزورد بسنده می کند.
قطعه هم نام آلبوم یعنی Sculpting Energy رویکرد موسیقایی جدید لینل را نشان می دهد. تکنوی سرزنده و دنس فلوری اما گیرا و هیپنوتیک با یک ملودی که تا چند ساعت در ذهن باقی می ماند.

لینل در ادامه با Shattered Across ،قطعه ای که نمونه درستی از یک تکنوی بی بند و بار و دیوانه است، فشار را بیشتر می کند. ساختار تساعدی ملودی و حفظ تداوم این تساعد در تمام طول قطعه از نکات مثبت آن است و در کنار ضرباهنگ دیوانه وارش، حس سرگردانی عامدانه ای را ایجاد می کند.
پایان بندی آلبوم با فضای تیره و تار قطعه Vision of the Imminence همراه است. محوریت قطعه بر عهده یک موتیف کوتاه و تکرار شونده است و تمامی اجزای درام ماشین با ریورب و دیلی زیاد فیلتر شده اند. کیک نرم تر شده و از فرم بزن بکوب دو قطعه قبل خبری نیست اما در عوض از نظر فضاسازی، قوی تر عمل می کند

You may also like ...

0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *