ALBUM REVIEW : Donato Dozzy – Filo Loves The Acid

ترجمه – ریویو : آرمین نوروزی

فیلو اسید دوست داره ” اولین آلبوم انفرادی دوناتو دوتزی از سال ۲۰۱۵  تا به حال است. او در این میان همکاری های متعددی با هنرمندان دیگر از جمله

Anna Caragnano، Mike Parker، Bee Mask و Neel

انجام داد که بیشتر جنبه تجربی داشتند. پس از مدت ها، این نخستین بار است که دوتزی تمرکز خود را روی موریک دنس و مشخصا اسید گذاشته است.
دوتزی آلبوم را به دوستی صمیمی تقدیم کرده که نامش در عنوان آن هم به چشم می خورد؛ فیلو. او با در نظر داشتن بخش ریتمیک ژانر، مجموعه ای را ارائه کرده که دور از انتظار نبوده است. فستیوالی از قطعات یک دست که از ضرب های کوبنده و مرعوب کننده تکنو و صداهای اسیدی و پد های عمیق فضایی تشکیل شده است.
هنرمند ایتالیایی که سال هاست زندگی اش با تکنو درآمیخته، همچنان به سینت سایزر

Roland TB-303

تعلق خاطر دارد و می داند که چگونه با آن بیشترین تنش را ایجاد کند و بهترین اثر را بر جای بگذارد. در این جا هم از آن برای ساختن موسیقی اسید تکنو به عنوان ابزاری کلیدی استفاده کرده است و صدا های مجموعه اش را به وسیله آن خلق کرده است.
دوتزی اجزای موسیقی اش را با وسواسی مثال زدنی در کنار هم چیده است و شتاب زیادش در هدایت این صداها به سمت جلو، اثری دیوانه و در عین حال جادویی خلق کرده است. جادویی به این خاطر که با وجود ضرباهنگ های هیپنوتیک، همچنان انسان را به رقص وا می دارد.
لحظات درخشان در آلبوم کم نیستند. یکی از این لحظات قطعه

TB Square

است. قطعه ای با محوریت یک بیس لوپ که آزادانه بین کانال چپ و راست پن می شود و پرکاشن ساده ولی همچنان سنگینی به آن فرم می دهد و این فرم را تا انتهای قطعه دست نخورده نگه می دارد. این قطعه یکی از دو قطعه پایانی مجموعه است که شاید دوز اسیدی اش از دیگر قطعات آلبوم کمتر باشد اما همچنان هیجان انگیز است.

با قطعه

Back

فلاش بکی به سایکو-ترایبال های دهه نود دارد و این بار لاین ۳۰۳  تنشی بی اندازه ایجاد می کند و درام کیک نسبتا ملایم و های هت های پینگ پونگی سعی دارند آن را مهار کنند.

قطعه

Vetta

فرمولی نسبتا مشابه دارد با این تفاوت که در اینجا خبری از های هت نیست و درام کیک وزن زیاد بیس اسیدی را تحمل می کند و پد روشن و ریورب زیادی به قطعه حجم داده است. در قطعه

Vetta Reprise

دوتزی تنظیم رادیکال تری از

Vetta

را ارائه می دهد که از بی پی ام بالاتری برخوردار است و صداها با شدت بیشتری فیلتر و کامپرس می شوند. نکته دیگر اضافه شدن های هتس است که تنش را دوچندان می کند.
شاید کلابی ترین قطعه آلبوم

Nine O Three

باشد که بیس اسیدی اش به طرز بی رحمانه ای می تازد و می خواهد از اسپیکر ها بیرون بزند!
“فیلو اسید دوست داره” هم مناسبِ مایند تریپ و به صِرف گوش دادن لذت بخش است و هم تجربه ای دیوانه وار برای رقصیدن و شب زنده داری است.

منبع : https://www.residentadvisor.net/reviews/22749

You may also like ...

0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *