ALBUM REVIEW: Thomas Brinkmann – Retrospektiv

تامس برینکمن؛ آهنگساز سبک دنس که خود را محدود به دنس فلور ها نکرده و موسیقی اش را فراتر برده و این بار با مجموعه ای از 28 قطعه کوتاه بازگشته است.
تامس برینکمن یکی از بهترین آهنگسازان تکنو و دنس موزیک است. او بعد از انتشار مجموعه “وارییشنز” در جمع آرتیست های موسیقی تجربی و تکنو به شهرت رسید. این مجموعه متشکل از آثار دی جی ها و آهنگسازان بزرگ مثل ولفگنگ ویت و ریچی هاوتین بود که برینکمن طراحی و تنظیم متفاوتی را روی آن ها پیاده کرد. ویت و هاوتین هر دو تحت تاثیر خلاقیت برینکمن قرار گرفتند و این قطعات را از لیبل شخصی خود منتشر کردند. از همان زمان او به عنوان یکی از موفق ترین آهنگسازان الکترونیک جهان شناخته و تعدادی از ساخته هایش به قطعات کلاسیک و رایج در دنس کلاب ها تبدیل شد.
برینکمن اساسا پایبند تکنوست ولی یک تکنوی منحصر به فرد و خاص. یعنی هنگامی که همه چیز برای یک تکنوی درجه یک آماده است، یکباره قواعد را بر هم می زند. از لوپ های عجیب و غیر متعارف استفاده می کند و اجازه نمی دهد یکنواختی قالب سبک مینیمال بر آثارش حاکم شود. بر خلاف بسیاری از هنرمندان این سبک، حس شوخ طبعی در آثارش موج می زند و از پا گذاشتن به فضاهای تجربه نشده ابایی ندارد.
قطعه ” سوییت بک ” نمونه خوبی برای این درک این بازیگوشی است. زمانی که گرووِ موجود، اثر را به سمت یک مینیمال تک هاوس پیش می برد، برینکمن دقیقا برعکس عمل می کند و فضاسازی اش رنگ و بوی کارناوالی می گیرد. قطعه ” تو سانز ” از نظر ساختاری کاملا متفاوت است ولی تاثیری مشابه دارد. با توجه به ریتم، شما در مرکز یک دنس فلور قرار دارید اما صدا های زنگ زده و وکال نیک کیوی کش داری که می شنوید چیز دیگری می گوید!
زمانی که بر موج سنگین لانژ جز-طور “دتس وایلد” سوار شدید با تمام وجود شما را به زمین می کوبد و وارد دنیای الکتروسوینگی قطعه بعدی می کند و یا “لاوسانگ” که یک رِیو بی رحمانه گای تاوارسی است اما جایش را به یک بریک بیت ملایم می دهد و با یادآوری اوایل دهه دو هزار با شما خاطره بازی می کند. در تمام طول آلبوم، شما با این حجم بالا از صداهای غیر منتظره و عجیب و غریب روبرو هستید که در عین سادگی تمام هواس شما را به کار می گیرد. از لوپ های فانکی و رنگ و وارنگ تا گیتار-ریف های متال و سَمپل های دیوانه وار و گاه ترسناکِ وکال که یکی پس از دیگری اضافه می شوند و در عین کج و معوج بودن روی ریتم سوار می شوند و شما را با خود همراه می کنند.
این همان هدفی است که تامس برینکمن آن را مهندسی کرده است. او ذهن و گوش شما را برای رویارویی با انواع صداهای غیرمنتظره آماده کرده و حس های متفاوتی را در شما خلق می کند و از این حیث اثری قابل احترام است. تجربه شنیداری شگفت انگیزی است که به پشتوانه خلاقیت و تسلط آرتیست رخ می دهد. تسلطی که نشات گرفته از بیست سال تجربه برینکمن در آهنگسازی است.

You may also like ...

0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *