Novation announces Launchpad X and Launchpad Mini MK3. Novation’s famous grid controllers get a makeover.

به خانواده میدی کنترلرهای Launchpad از کمپانی Novation، دو عضو جدید اضافه شد:
Launchpad X و Launchpad Mini MK3
کنترلر Launchpad X اولین مدلِ فول سایز در این مجموعه بعد از Launchpad Pro است که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد و دارای ۶۴ پَد RGB حساس به سرعت و فشارِ ضربه میباشد که کمپانی ادعا میکند به این ویژگی همچنان بیشترین توجه را کرده است. دیگر ویژگی های مفید این کنترلر شامل حالت های Drum and Note است که به شما امکان این را میدهد تا بین نواختن نُت های پِرکاسیو و ملودیک به صورت اتوماتیک تغییر حالت انجام دهید، و همینطور دکمه Capture MIDI که به شما اجازه میدهد تا حتی هنگامیکه دکمه record را فشار نداده اید، بتوانید چیزی را که نواخته اید بازیابی کنید (این ویژگی را در Live 10 نیز میتوان یافت). در کنار کنترل های معمول قبلی از جمله stop، solo، mute، record arm، levels، pans و sends، کنترل های Dynamic Note و Scale نیز در Launchpad X اضافه شده اند تا شما بتوانید key یا گام در موزیک را کنترل کنید.
در Launchpad Mini MK3، بزرگترین ویژگی، افزوده شدن پَدهای RGB است. ویژگیِ Drum and Note نیز بر روی این کنترلر وجود دارد. هر دو کنترلر دارای تعدادی از حالت های کاستوم میباشند که به شما امکان این را میدهند تا شکل و وضعیت پَدها را به صورت دلخواه تعیین کنید.
هر دو کنترلر همچنین با خود نرم افزار Ableton Live Lite و همینطور پلاگین هایی از AAS، XLN Audio، klevgrand و Softube و همچنین دو ماه اشتراک رایگان در سرویسِ سمپل Splice را به همراه دارند. این همچنین شامل اشتراک Novation’s Sound Collective نیز میشود که بصورت ماهیانه پلاگین های رایگان ارائه میدهد.
هم اکنون کنترلر Launchpad X با قیمت ۱۷۹.۹۹ پوند و Launchpad Mini MK3 با قیمت ۹۹.۹۹ پوند از وب سایت کمپانی Novation قابل سفارش هستند.

مرجع: FACT
ترجمه: فرهنگ حیدری